Příručky pro zrakově postižené uživatele moderních internetových prohlížečů

Po dlouhá léta byl jediným internetovým prohlížečem ve Windows, který byl podporován odečítacími a zvětšovacími programy pro uživatele se zrakovým postižením, Internet Explorer. I v roce 2018 si Internet Explorer stále drží mezi těmito uživateli velmi vysoký podíl. Protože jej však společnost Microsoft už několik let nevyvíjí, Internet Explorer postupně technologicky zastarává.

Naštěstí dnes již asistivní technologie pro zrakově postižené podporují i modernější internetové prohlížeče, konkrétně Mozilla Firefox, Google Chrome a Microsoft Edge. Nastává tedy čas, kdy velká část zrakově postižených uživatelů Internet Exploreru bude muset přejít k jednomu z těchto novějších prohlížečů. Abychom všem těmto uživatelům přechod k novému prohlížeči co nejvíce usnadnili, připravili jsme za finanční podpory Nadačního fondu Českého rozhlasu příručky ke všem třem výše zmíněným prohlížečům.

Cílem příruček je poskytnout všechny podstatné informace uživatelům, kteří na nový prohlížeč přecházejí od staršího Internet Exploreru, ale v podstatě komukoli, kdo na internetu s odečítačem obrazovky začíná. Snad příručky budou užitečným zdrojem informací i pro ty, kteří už s jedním z novějších prohlížečů aktivně pracují.

V příručkách jsou popsány důležité funkce prohlížečů s ohledem na práci s odečítačem obrazovky a ovládání z klávesnice. Popsány jsou i možnosti zpřístupnění, které jsou integrovány přímo v prohlížečích, včetně funkcí, které mohou být užitečné pro slabozraké. V textu se držíme čistě tématu obsluhy samotných prohlížečů, jejich funkcí a možností. Nezabýváme se pohybem po webových stránkách a prací s nimi pomocí odečítače. Pokud by vás zajímalo i toto téma, doporučujeme vám online kurz Surfování po internetu s JAWS a MAGic, který je k dispozici na vzdělávacím Portálu Pélion.

Níže tedy najdete materiály ke všem třem internetovým prohlížečům ve formátu DOCX: