Téčko Plus – podcast o technologiích pro zrakově postižené

V Téčku Plus každý měsíc informujeme a diskutujeme o novinkách v oblasti přístupnosti a asistivních technologií pro zrakově postižené. V podcastu najdete rozhovory s hosty, kteří se zabývají pomůckami pro nevidomé a slabozraké, pozvánky na akce nebo třeba audio kvíz o ceny. Věnujeme se tématům, která se objevují v časopise Téčko, ale též tomu, co řešíme při výuce a podpoře našich klientů, a také nejrůznějším novinkám, jež přinášejí o asistivních technologiích české či zahraniční informační zdroje.

Moderátorem Téčka Plus je Radek Seifert ze Střediska ELSA při ČVUT a dalšími autory jsou Jiří Fenz, Michal Jelínek a Jan Šnyrych ze SONS.

Jak můžete Téčko Plus poslouchat:

 • Naživo: Většinou vždy čtvrtý čtvrtek v měsíci ve čtvrt na dvě na Clubhousu v klubu Potměchuť.
 • Ze záznamu: Odkazy na sestřihy jednotlivých epizod najdete níže.

A nebo též ve vaší oblíbené podcastové aplikaci:

Nejbližší setkání naživo

Téčko Plus 24 se uskuteční ve čtvrtek 23. února 2023 od 13:15.

Minulá setkání

22. 12. 2022

Vánoční Téčko Plus bylo v mnoha ohledech speciální. Místo obvyklých rubrik jsme v něm přivítali více než dvacet hostů. A jejich složení bylo hvězdné - navštívili nás dva současní předsedové, respektive prezidenti organizací pro nevidomé a slabozraké, jeden prezident bývalý, nová šéfredaktorka časopisu Zora a mnoho, mnoho dalších osobností spjatých s asistivními technologiemi v Česku, na Slovensku a také z Polska. A výjimečná byla i zvuková režie posledního podcastu roku 2022.

Téčko Plus 22 (MP3, 92 MB)

24. 11. 2022

Audio kvíz:

 • Ukázka představuje zbrusu novou pomůcku pro zrakově postižené, která je v dané oblasti první svého druhu a bude tedy pro mnoho nevidomých a slabozrakých představovat zlom v jistých aspektech sebeobsluhy. Téčko Plus je první médium, kde se tato pomůcka objevuje, proto ji pravděpodobně dle ukázky jednoznačně neidentifikujete. Zkuste ale odhadnout, k čemu pomůcka slouží. Její podrobnější popis vás potom čeká v příštím Téčku Plus.
 • Audio kvíz (MP3)
 • Formulář pro vaše odpovědi

4. 11. 2022

Audio kvíz:

 • Vítanou funkcí pomůcek pro zrakově postižené je zvuková signalizace jejich zapnutí či vypnutí. Tipnete si, jaká pomůcka vydává zvuk z ukázky, než se spustí nebo naopak vypne? Napovíme, že jde o novinku z letošního září, o které jsme již v Téčku psali.
 • Audio kvíz (MP3)
 • Formulář pro vaše odpovědi

22. 9. 2022

Audio kvíz:

 • Původní český hlasový syntetizér podle ukázky asi poznáte. Dokážete ale vyjmenovat všechny čtyři české hlasy této syntézy? Pokud k tomuto syntetizéru nebo i dalším produktům od jeho vývojáře znáte jakékoli zajímavosti, podělte se o ně s námi./li>
 • Audio kvíz (MP3)
 • Formulář pro vaše odpovědi

18. 8. 2022

Audio kvíz:

21. 7. 2022

Audio kvíz:

 • Jeden z nejčastěji používaných hlasových syntetizérů pro zrakově postižené účinkoval ve skladbě Zvíře s dvěma hřbety od kapely Ploy, z níž je ukázka. Neptáme se ale jen na název syntetizéru. Do odpovědi nám napište také jakoukoli zajímavost k této hlasové syntéze, o které víte nebo kterou se vám podařilo na webu najít.
 • Audio kvíz (MP3)
 • Formulář pro vaše odpovědi

23. 6. 2022

Audio kvíz:

 • Mnohé odečítače kromě hlasového výstupu sdělují různé informace i zvukovými signály. Poslechněte si zvukové signály vydávané VoiceOverem v iOS s vypnutým hlasem. V ukázce jsou dva různé druhy zvuků. Víte, co který znamená?
 • Audio kvíz (MP3)
 • Formulář pro vaše odpovědi

25. 5. 2022

Audio kvíz:

 • V devadesátých letech se z pomůcek pro zrakově postižené ozývaly převážně syntetické hlasy vyvíjené v tuzemsku. Hlas z ukázky sice nebyl tak často používaný, ale zahájil éru využívání česky mluvících hlasů vyvíjených v zahraničí. Tato éra trvá dodnes. Víte, jak se daný hlas jmenoval? Možná vám napoví i to, co říká.
 • Audio kvíz (MP3)
 • Formulář pro vaše odpovědi

28. 4. 2022

Audio kvíz:

 • Pro zrakově postižené uživatele je výhodné, když si v aplikacích mohou nastavit zvukovou signalizaci na různé události. V ukázce jsou typické zvuky, které se mohou ozývat z několika velmi hojně používaných aplikací. Víte, co alespoň některý z těchto zvuků znamená?
 • Audio kvíz (MP3)
 • Formulář pro vaše odpovědi

8. 4. 2022

Vzácným hostem třináctého Téčka Plus byl redaktor portálu BlindRevue Ján Podolinský. Z rozhovoru s ním se mimo jiné dozvíte všechny důležité informace o magazínu BlindRevue.sk, doplněné o další s digitálními technologiemi více či méně související témata. Michal Jelínek a Honza Šnyrych stručně představili online verzi oblíbené karetní hry Prší, samozřejmě v pro zrakově postižené plně přístupné podobě. Povídali jsme si také o novém iPhonu SE 2022 a mnoha dalších tématech.

Audio kvíz:

 • Osamělý běžec na cestě hlubokým lesem sbírá lucerničky, které jsouv temné noci jediným zrojem světla. Shora na něj útočí hejno krvelačných havranů, zatímco ze země vystupují nemrtví, kteří mu též usilují o život. Vše je dobře slyšet v ukázce hry, která je velmi dobře přístupná i hráčům se zrakovým postižením. Víte, jak se hra jmenuje?
 • Audio kvíz (MP3)
 • Formulář pro vaše odpovědi

24. 2. 2022

Téčko Plus tímto dílem oslavilo své první narozeniny, k jubileu jsme ale popřáli i našemu moderátorovi Radku Seifertovi. Samozřejmě jsme se ale hlavně věnovali asistivním technologiím pro zrakově postižené. Hlavním tématem byly e-mailové konference nejen na serveru Braillnet, jinak ale zazněla také praktická ukázka práce s aplikací Flash Cards nebo informace o novinkách v mobilech BlindShell. A když si epizodu poslechnete celou, dozvíte se jak hlásit poruchy zvukové signalizace pražských semaforů a také, k čemu by vám mohly být dobré hmatáky. A to stojí zato!

Audio kvíz:

27. 1. 2022

V Téčku Plus 11 jsme probrali různé aspekty poskytování vzdálené asistence, kterou nám zprostředkovávají moderní technologie, a do debaty se neplánovaně zapojila i jedna z dobrovolnic aplikace BeMyEyes, která náhodou v naší roomce zrovna byla. Povídali jsme si také ale i o změnách ve vyhlášce upravující příspěvky na kompenzační pomůcky, o užitečných aplikacích Tramoj a Metroj pro rychlé zjišťování nejbližších spojů, nebo o tom, jak si v JAWSu nastavit zvukovou signalizaci pravopisných chyb. Poslední dvě zmíněná témata byla dokonce s živou ukázkou daných funkcí.

Audio kvíz:

 • Některé pomůcky nás po spuštění vítají charakteristickým zvukem nebo znělkou. Hádejte, která pomůcka oznamovala tisícům nevidomých po celém světě včetně Česka, že je připravena k použití, pomocí typického akordu, který je slyšet v ukázce.
 • Audio kvíz (MP3)
 • Formulář pro vaše odpovědi

16. 12. 2021

Poslední Téčko Plus roku 2021 bylo trochu rekapitulační. Moderátor Radek Seifert se ptal jednotlivých spolupracovníků a přispěvatelů Téčka Plus na nejdůležitější události ze světa asistivních technologií za uplynulý rok. Měli jsme ale i žhavá aktuální témata – Zdeněk Bajtl popsal připravovaný projekt Navigačního centra SONS Přestupuj a Marek Susčík pohovořil o doplňku Oko pro NVDA, který nově umí přistupovat ke knihám a časopisům z Knihovny digitálních dokumentů, ale má také mnoho dalších funkcí. A samozřejmě jsme nevynechali ani naše pravidelné rubriky, jako jsou Hodinky nebo holínky či audio kvíz.

Audio kvíz:

25. 11. 2021

Vzhledem k tomu, že se v tento den konal i živý přenos plenární sekce podzimní Agory, neslo se i deváté vydání Téčka Plus převážně v tomto duchu. V podstatě jen pár minut po skončení přenosu z plenární sekce jsme totiž některé účinkující přivítali v našem vysílání.

Audio kvíz:

4. 11. 2021

V osmém Téčku Plus jsme se ohlédli za říjnovou konferencí o asistivních technologiích INSPO. Host Adam Samec zhodnotil aktuální stav přístupnosti počítačů značky Apple a jejich plusy či minusy ve srovnání s Windows. Marek Salaba předvedl možnost ovládat hodinky Apple Watch pomocí gest ruky a Michal Jelínek přišel s dalším užitečným tipem k odečítači JAWS, a sice s možnostmi, jak v JAWSu dohledávat nejrůznější užitečné klávesové zkratky.

Audio kvíz:

30. 9. 2021

Hostem Téčka Plus 7 byl Filip Hrdlička ze společnosti Matapo, který představil zbrusu nový model ozvučeného mobilu BlindShell Classic 2. Druhé velké téma Téčka Plus bylo také mobilní, a sice novinky a též nedostatky, které přináší nová verze mobilního operačního systému iOS 15. Měli jsme pro vás ale i mnoho menších zpráviček, tipů na zajímavé čtení o asistivních technologiích a také další díl našeho tradičního zvukového kvízu.

Audio kvíz:

 • V ukázce je slyšet zvuková signalizace jedné starší elektronické pomůcky pro nevidomé, která byla kompletně vyvinuta a vyráběna v České republice. Přibližně před dvaceti lety byla mezi českými uživateli poměrně často zastoupena, vyvážela se ale i do sousedních zemí. Víte, jak se tato pomůcka jmenovala?
 • Audio kvíz (MP3)
 • Formulář pro vaše odpovědi

9. 9. 2021

Mezi hlavní témata šestého Téčka Plus patřil vývoj okolo ozvučených mobilů Corvus. O všem zajímavém, co je v Corvusu nového pohovořili hosté Peter Halada a Ondrej Rosík. Jan Šnyrych potom představil chytrou domácnost v podání systému Home Connect, který umožňuje přístupné ovládání mnoha domácích spotřebičů prostřednictvím mobilní aplikace. V Téčku Plus ale najdete i mnoho menších aktualit a tipů.

Audio kvíz:

 • V ukázce je slyšet charakteristický zvuk jedné relativně staré elektronické pomůcky pro nevidomé. Šlo o uživatelsky náročnou pomůcku, která se dnes již v podstatě nepoužívá. S touto pomůckou ale bylo možné už v osmdesátých letech minulého století zvládat některé úkony, které nelze provádět ani se současnými modernějšími technologiemi. Víte, o jakou pomůcku jde?
 • Audio kvíz (MP3)
 • Formulář pro vaše odpovědi

22.7. 2021

Bavili jsme se mimo jiné o tom, jaký dopad na zrakově postižené bude mít příchod autonomních automobilů, co nejzajímavějšího jsme se dozvěděli z 9. celosvětového průzkumu mezi uživateli odečítačů, jaké novinky se objevily na sociální síti Clubhouse nebo jak s odečítači využívat oblasti stránek.

Audio kvíz:

 • Ačkoli by to nezasvěceného posluchače asi nenapadlo, zvuková ukázka je z počítačového programu, který byl přibližně před dvaceti lety mezi zrakově postiženými docela populární. Víte, o jaký program jde?
 • Audio kvíz (MP3)
 • Formulář pro vaše odpovědi

24.6. 2021

Audio kvíz:

 • Dokumentární film Heleny Třeštíkové Dotek světla z roku 1979 zachycuje mimo jiné jednoho ze známých propagátorů asistivních technologií, pomůcek a služeb pro zrakově postižené. Poznáte jej z filmové ukázky, i když byl tehdy ještě ve věku, kdy asi nevě děl, co to asistivní technologie jsou?
 • Audio kvíz (MP3)
 • Formulář pro vaše odpovědi

27.5. 2021

Audio kvíz:

 • Napište název pomůcky, jejíž charakteristický zvuk zazněl v ukázce. Jde o poměrně novou pomůcku na našem trhu, která oproti konkurentům přišla se zcela novou technologií, díky níž je daná pomůcka cenově dostupnější, jak je ale z ukázky slyšet, tak i hlasitější než její předchůdci.
 • Audio kvíz (MP3)
 • Formulář pro vaše odpovědi

22.4. 2021

Nově pro vás máme pravidelný audio kvíz o asistivních technologiích. V roomce zazní kvízový zvuk a soutěžní otázka. Své odpovědi nám můžete zasílat prostřednictvím webového formuláře. V následující roomce zveřejníme správnou odpověď a z úspěšných respondentů vylosujeme výherce drobné věcné ceny. Zvítězit může jen účastník, který je při vyhlášení v roomce přítomen.

Dubnový audio kvíz:

Další témata

Řeč byla o RSS čtečkách a jmenovitě o velmi dobře přístupné čtečce Lire pro iPhone: Lire RSS Reader v App Storu.

Michal představil funkci Prozkoumat v JAWSu. Ze starších článků v češtině na toto téma je možné se podívat na taktéž Michalův materiál Málo známé, ale velmi užitečné funkce JAWSu - Prozkoumat, který vysvětluje základní princip této funkce, a dále informaci Radka Pavlíčka Aktualizované zdroje funkce Prozkoumat odečítacího programu JAWS, kde jsou uvedeny později přidané informační zdroje.

Radek doporučuje podcast iSee, který připravuje australský nevidomý fanoušek technologií David Woodbridge.

V Tyflokabinetu jsme pro vás vytvořili nové audio tutoriály. S jejich pomocí se můžete naučit s odečítačem pracovat v internetovém prohlížeči Edge, komunikačním programu Skype 8 nebo s webovými aplikacemi Google Disk, Dokumenty a Tabulky. Tutoriály najdete v sekci Ke stažení.

Honza pohovořil o tom, jak firma AccessiBe nabízí provozovatelům webů vyřešit jejich dobrou přístupnost automatizovaně na pár kliknutí a jak tento přístup může přístupnosti spíše škodit než pomoci. V angličtině se o fastfoodovém přístupu k přístupnosti můžete dočíst na blogu Pneuma Solutions, v češtině na stejné téma brzy v Téčku.

Naši roomku otevřel a uzavřel JAWS Song texaské školy pro zrakově postižené. Můžete si sním zopakovat některé klávesové zkratky...

Udělení souhlasu s nahráváním roomek Téčko Plus

Z Téčka Plus je pořizován audio záznam, který bude ve zkrácené podobě zveřejněn na Portálu Pélion. V rámci ochrany soukromí ale budou součástí záznamu jen ti účastníci, kteří k tomu dají souhlas. Jestliže souhlasíte s tím, aby byl pořizován zvukový záznam Vašeho hlasu v rámci roomek Téčko plus, prosím informujtenás o tom. Stačí, když okopírujete níže uvedený text do těla e-mailové zprávy a zašlete ho na adresu radekseifert@email.cz (administrátor klubu Potměchuť). Za udělení souhlasu předem děkujeme!

Souhlasím s pořizováním záznamu mého hlasu v roomkách Téčko plus, konané pod klubem Potměchuť. Zároveň beru na vědomí, že záznam diskuze bude zveřejněn ve zkrácené audioverzi a že se na této nahrávce můj hlas může objevit.