Téčko Plus: pravidelné online diskuse o asistivních technologiích

V rámci klubu Potměchuť, který na sociální síti Clubhouse vede náš kolega ze Střediska ELSA na ČVUT Radek Seifert pořádáme jednou měsíčně online diskusi o všem novém a zajímavém, co se v poslední době událo v oblasti asistivních technologií. V tématech, kterým se věnujeme, se prolíná to, co se v nedávné době objevilo v časopise Téčko ale též otázky, které řešíme při výuce a podpoře našich klientů, a nakonec i další novinky, jež přinášejí o asistivních technologiích české či zahraniční informační zdroje.

Chcete-li se dozvědět, co aktuálně hýbe světem technologií pro zrakově postižené, přidejte se k nám ať už jako posluchači nebo i aktivní účastníci diskuse.

 • Kdy: Každý čtvrtý čtvrtek v měsíci ve čtvrt na dvě (13:15).
 • Kde: Klub Potměchuť na sociální síti Clubhouse, roomka Potměchuť – Téčko Plus.
 • Pořadatelé: Radek Seifert (Středisko ELSA ČVUT), Michal Jelínek (Tyflokabinet SONS), Jan Šnyrych (Tyflokabinet SONS).

Nejbližší setkání

Téčko Plus #7 se tentokrát uskuteční v lehce nestandardním termínu 30. září 2021 od 13:15.

Minulá setkání

9. 9. 2021

Audio kvíz:

 • V ukázce je slyšet charakteristický zvuk jedné relativně staré elektronické pomůcky pro nevidomé. Šlo o uživatelsky náročnou pomůcku, která se dnes již v podstatě nepoužívá. S touto pomůckou ale bylo možné už v osmdesátých letech minulého století zvládat některé úkony, které nelze provádět ani se současnými modernějšími technologiemi. Víte, o jakou pomůcku jde?
 • Audio kvíz (MP3)
 • Formulář pro vaše odpovědi

22.7. 2021

Bavili jsme se mimo jiné o tom, jaký dopad na zrakově postižené bude mít příchod autonomních automobilů, co nejzajímavějšího jsme se dozvěděli z 9. celosvětového průzkumu mezi uživateli odečítačů, jaké novinky se objevily na sociální síti Clubhouse nebo jak s odečítači využívat oblasti stránek.

Audio kvíz:

 • Ačkoli by to nezasvěceného posluchače asi nenapadlo, zvuková ukázka je z počítačového programu, který byl přibližně před dvaceti lety mezi zrakově postiženými docela populární. Víte, o jaký program jde?
 • Audio kvíz (MP3)
 • Formulář pro vaše odpovědi

24.6. 2021

Audio kvíz:

 • Dokumentární film Heleny Třeštíkové Dotek světla z roku 1979 zachycuje mimo jiné jednoho ze známých propagátorů asistivních technologií, pomůcek a služeb pro zrakově postižené. Poznáte jej z filmové ukázky, i když byl tehdy ještě ve věku, kdy asi nevě děl, co to asistivní technologie jsou?
 • Audio kvíz (MP3)
 • Formulář pro vaše odpovědi

27.5. 2021

Audio kvíz:

 • Napište název pomůcky, jejíž charakteristický zvuk zazněl v ukázce. Jde o poměrně novou pomůcku na našem trhu, která oproti konkurentům přišla se zcela novou technologií, díky níž je daná pomůcka cenově dostupnější, jak je ale z ukázky slyšet, tak i hlasitější než její předchůdci.
 • Audio kvíz (MP3)
 • Formulář pro vaše odpovědi

22.4. 2021

Nově pro vás máme pravidelný audio kvíz o asistivních technologiích. V roomce zazní kvízový zvuk a soutěžní otázka. Své odpovědi nám můžete zasílat prostřednictvím webového formuláře. V následující roomce zveřejníme správnou odpověď a z úspěšných respondentů vylosujeme výherce drobné věcné ceny. Zvítězit může jen účastník, který je při vyhlášení v roomce přítomen.

Dubnový audio kvíz:

Další témata

Řeč byla o RSS čtečkách a jmenovitě o velmi dobře přístupné čtečce Lire pro iPhone: Lire RSS Reader v App Storu.

Michal představil funkci Prozkoumat v JAWSu. Ze starších článků v češtině na toto téma je možné se podívat na taktéž Michalův materiál Málo známé, ale velmi užitečné funkce JAWSu - Prozkoumat, který vysvětluje základní princip této funkce, a dále informaci Radka Pavlíčka Aktualizované zdroje funkce Prozkoumat odečítacího programu JAWS, kde jsou uvedeny později přidané informační zdroje.

Radek doporučuje podcast iSee, který připravuje australský nevidomý fanoušek technologií David Woodbridge.

V Tyflokabinetu jsme pro vás vytvořili nové audio tutoriály. S jejich pomocí se můžete naučit s odečítačem pracovat v internetovém prohlížeči Edge, komunikačním programu Skype 8 nebo s webovými aplikacemi Google Disk, Dokumenty a Tabulky. Tutoriály najdete v sekci Ke stažení.

Honza pohovořil o tom, jak firma AccessiBe nabízí provozovatelům webů vyřešit jejich dobrou přístupnost automatizovaně na pár kliknutí a jak tento přístup může přístupnosti spíše škodit než pomoci. V angličtině se o fastfoodovém přístupu k přístupnosti můžete dočíst na blogu Pneuma Solutions, v češtině na stejné téma brzy v Téčku.

Naši roomku otevřel a uzavřel JAWS Song texaské školy pro zrakově postižené. Můžete si sním zopakovat některé klávesové zkratky...

Udělení souhlasu s nahráváním roomek Téčko Plus

Z Téčka Plus je pořizován audio záznam, který bude ve zkrácené podobě zveřejněn na Portálu Pélion. V rámci ochrany soukromí ale budou součástí záznamu jen ti účastníci, kteří k tomu dají souhlas. Jestliže souhlasíte s tím, aby byl pořizován zvukový záznam Vašeho hlasu v rámci roomek Téčko plus, prosím informujtenás o tom. Stačí, když okopírujete níže uvedený text do těla e-mailové zprávy a zašlete ho na adresu radekseifert@email.cz (administrátor klubu Potměchuť). Za udělení souhlasu předem děkujeme!

Souhlasím s pořizováním záznamu mého hlasu v roomkách Téčko plus, konané pod klubem Potměchuť. Zároveň beru na vědomí, že záznam diskuze bude zveřejněn ve zkrácené audioverzi a že se na této nahrávce můj hlas může objevit.